Генотипування вірусу кору
 
Image

Сучасні методи лабораторної діагностики дозволяють підтверджувати випадки кору, виділяти вірус з метою вивчення біологічних властивостей і генотипування, що, у свою чергу, дозволяє здійснювати моніторинг циркуляції вірусу кору і оптимізувати зусилля з контролю інфекції.

Молекулярно-біологічні методи дослідження в сучасних умовах відіграють важливу роль у контролі за цілим рядом інфекцій і кір не є виключенням. В основі генотипування лежить аналіз нуклеотидної послідовності СООН – кінцевого фрагменту N – гена –найбільш варіабельної ділянки вірусного геному. Для кожного генотипу існує еталонний штам – штам, виділений історично першим. Молекулярно-генетичне вивчення диких штамів вірусу кору показало, що більшість генотипів мають певне географічне розповсюдження, лише деякі поширені практично глобально. Завдяки сумісним дослідженням провідних лабораторій світу створена глобальна карта розповсюдження генотипів вірусу кору, що дозволяє здійснювати моніторинг циркуляції вірусу, визначити шляхи епідемічного розповсюдження і імпортування інфекції. В даний час описано 22 генотипи вірусу кору, об’єднаних в 8 груп, 16 генотипів циркулюють в різних частинах земної кулі, ще 7 ізольовані достатньо давно і розглядаються як інактивовані або вимерлі, оскільки протягом тривалого часу повторно не виявлялися.

Дані про географічне розповсюдження різних штамів вірусу кору необхідні не тільки для теоретичних позицій, але й для розробки реальної стратегії елімінації кору на конкретній території. ВООЗ рекомендує проведення молекулярного типування як важливий елемент в нагляді за кором, особливо для регіонів, що наближаються до ліквідації даного захворювання.

Вірусологічний нагляд за вірусом кору з використанням методів молекулярно-біологічного типування в даний час є актуальним. Вивчення штамів вірусу кору дозволить удосконалювати вірусологічний нагляд за коровою інфекцією, а також вирішити ряд практичних завдань (демонстрація шляхів розповсюдження інфекції, підтвердження переривання епідемічної циркуляції вірусу, підтвердження заносу збудника, характеру випадків, моніторинг ефективності вакцинації) в рамках програми елімінації кору.

В Україні з метою покращення епіднагляду за кором в рамках виконання програми ВООЗ з елімінації кору в 2003 році створена лабораторна мережа, що включає 3 лабораторії: Центральна лабораторія з діагностики кору, краснухи та епідпаротиту, Харків та Одеська регіональні лабораторії, які проводять лабораторний контроль за кором, краснухою. Останнім часом розпочата робота з вивчення моніторингу циркуляції вірусів кору та їх генотипування. Вивчення циркуляції вірусів кору проводиться і на території області, так з 2003 року на Черкащині циркулювали штами вірусу кору з генотипом Д4 (вони епідемічні для Турції, Російської Федерації). З 2006 року від хворих на кір виділені штами вірусу кору, що належать до генотипу Д6. Представники даного генотипу є епідемічними для країн Європи, США та Росії.

В 2010-2017 роках в Україні, як і на Черкащині, циркулює вірус кору генотипу Д8 (епідемічний для Великобританії, Індії, і по результатам Регіональної лабораторії ВООЗ з липня місяця 2017 року на території України циркулюють вже два генотипи, ще виділено вірус кору з генотипом В3 (зафіксовано ці віруси на території Одеської та Чернівецької областях, де зареєстровано летальні випадки). Генотип В3 епідемічний чисто для Африканського континенту, тому, можливо це і є результатом його агресивної дії на організм людини.


 

Працюй безпечно

Завантажити

1
Лікарі ПМСД м.Сміла

Завантажити

2
Епідемічна ситуація щодо сибірки

Завантажити

5
Грудне вигодування

Завантажити

6
Імунопрофілактика у дітей

Завантажити

11
Про шкідливі звички

Завантажити

12
Сердцево-судинні захворюваня

Завантажити

14
Головне про правець

Завантажити

15
Догляд за важкохворою дитиною

Завантажити

16
Поїхати за кордон з дитиною - легко

Завантажити

17
Інфекційна захворюваность за 2019 р. по м. Сміла

Завантажити

18
Дії медиків при виявленні ознак насильства

Завантажити


 

7
10 жовтня
Всесвітній день психічного здоров'я
Детальніше
4
18 жовтня
Європейський день боротьби з торгівлею людьми
Детальніше
5
24 жовтня
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
Детальніше Детальніше
6
1 грудня
Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Детальніше
17 квітня
всесвітній день гемофілії
Детальніше
24 квітня
Всесвітній тиждень імунізації
Детальніше